MONTESSORİ UYGULAMA VE EĞİTİM ARAÇLARI

  • Günlük hayat uygulamaları: Günlük hayat araçları çocuk için ev ve okul arasında rahat bir geçiş sağlar. Bu araçlar çocuğun evde her zaman rastladığı araçlardır. Günlük araçların taklitleri yerine, biz yetişkinlerin kullandığı, gerçek formların kullanılması uzmanlarca tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde çocuk çalışacağı aracı seçmeyi, çalışacağı yere aracı getirmeyi, çalışma sonunda ise etrafı toplamayı öğrenir. Bu öğrenim süreci; dikkat, el-göz koordinasyonu, sınırlar, öz denetim ve dolayısı ile öz saygının gelişimini destekler.
  • Duyusal uygulamalar: Duyu araçlarının amacı çocuğun duyularını etkileyerek çalıştırmaktır. Bu süreç içerisinde, yaş dönemi kapsamında sağlanmak istenilen; kavram bilgilerini çocuğun dokunarak, gözleyerek, tüm duyu organları ile hissederek-deneyimleyerek öğrenmesi ve öğrenmenin kalıcılaşmasıdır.
  • Matematik: Araçlar sade ve rahatça anlaşılabilen araçlardır. Çocuklar matematiği zor olduğu ön yargısı ile değil, bir çeşit oyun olarak öğrenir. Önemli olan başarı değil, matematiksel kavramların ve matematiğin mekanizmasının öğrenilmesidir. Matematik araçları sayılar, matematik işlemleri ve matematiksel olguları anlatan araçlardan oluşur. Her bir araç birbirini takip eder ve matematiksel bilgiyi parça parça ve bir bütünlük içerisinde çocuğa aktarır.

Pembe Kule

Montessori sınıflarının en ‘ünlü’ materyali olan pembe kule çocuğun 3 boyutta (uzunluk, genişlik ve yükseklik) farklılıkları görsel olarak fark edebilme becerisini geliştirir. Matematik çalışmaları için mükemmel bir hazırlık materyalidir. Aynı zamanda çocuğun küçük kas gelişimi için son derece faydalıdır. Pembe kule ile aynı zamanda küçük-büyük kavramı öğrenilir.

Kahverengi Merdiven

Montessori sınıflarında ‘ünlü’ materyallerden birisi de kahverengi merdivendir. Kahverengi merdiven ile çocuk 2 boyuttaki (genişlik ve yükseklik) farklılıkları görsel olarak fark edebilme becerisini geliştirir. Matematik için iyi bir hazırlık olan bu materyal aynı zamanda çocuğun küçük kas gelişimi için de son derece faydalıdır. Kahverengi merdiven ile aynı zamanda kalın-ince kavramı öğrenilir.